Vyzkoušejte průvodce
ubytováním a ověřenými hotely v Mariánských Lázních,a rezervujte si svou vysněnou
lázeňskou dovolenou.

 

 

 

Paul Robeson (1898-1976)
v Mariánských Lázních

Paul Robeson (*9. dubna 1898 +23. ledna 1976), americký herec, zpěvák, spisovatel, atlet, politický a občanský aktivista. Narodil se v Princetonu a po časné smrti matky byl silně ovlivněn otcem, kazatelem a uprchlým otrokem, který ho přinutil ke studiu na školách. Otec viděl, že to je jediná cesta, jak Paulovi umožnit lepší život. Začátky studií byly těžké. Paul dostal stipendium na univerzitě v New Yersey, kde byl třetím černošským studentem na koleji vůbec. Vynikal především ve všech sportech - v atletice i v americkém fotbale. Studia práv dokončil na Kolumbijské univerzitě v New Yorku. Měl zvláštní dar získávat si přátele svou bezprostředností, laskavostí a rozvážností - mezi černými i mezi bílými. Dlouhá léta bydlel v černošském Harlemu. Po studiích měl nastoupit jako společník významného newyorského advokáta. Místo opustil, když sekretářka odmítla psát diktát od černého muže. Všude se setkával s rasovou intolerancí a svůj život zasvětil tomu, aby tuto přehradu odstranil.

Už na univerzitě si často přivydělával zpěvem - svým sytým barytonem a už v roce 1920 udivil posluchače v newyorském Cotton Clubu přednesem spirituálů. Seznámil se se začínajícím dramatikem Eugenem O´Neillem a spolu si dobře rozuměli. Dramatik pro něj napsal hru "CÍSAŘ JONES" a advokát, doktor Robeson, se bez zaváhání přeškolil v roce 1924 na herce. Šlo o roli zřízence v lůžkových vozech jménem Brutus Jones, který se stal vladařem v jedné malé africké zemičce, ale brzy poznal dvojsečnost svého vladaření. Hra vyvolala mnoho polemik - jedni byli nadšeni odvahou autora, druzí zklamáni tragickým koncem. Vystoupení Paula Robesona bylo ve hře tak sugestivní, že v roce 1927 byl "CísařJones" zfilmován. Filmování probíhalo v těsném newyorském studiu, které nemohlo konkurovat Hollywoodu, ale filmu se přesto dostalo velké publicity. Robeson hrál pak v "Porgy and Bess" a v roce 1930 jako "Othello" v Anglii.

Stále častěji vystupoval jako zpěvák lidových písní a jeho hlas se stal populární v Americe i v Evropě. V roce 1935 mu nabídla britská filmová společnost London-Film hrát ve filmu "BOSAMBO" podle románu Edgara Wallace. Role afrického náčelníka se mu velmi líbila, ale nakonec se ukázalo, že jde o nezakrytou oslavu britského kolonialismu, a Robeson byl hluboce zklamán.

V roce 1936 natáčel v Hollywoodu film "LOĎ KOMEDIANTŮ", v němž zpíval slavnou Kernovu "Ol´Man River" a získal velké sympatie publika. V roce 1938 hrál ve filmu "DOLY KRÁLE ŠALAMOUNA" podle Haggardova románu a ve filmu "ČERNÝ VLÁDCE SAHARY", v němž hraje francouzského vojáka který uprchne za války do Afriky a stane se šejkem arabského kmene. Koncem roku 1939 hrál ve filmu "HRDÉ ÚDOLÍ" dělníka, který při důlní katastrofě projeví odvahu a obětuje život za kamarády. Ještě v roce 1942 filmoval v Hollywoodu ve filmu "HISTORKY Z METROPOLE", v roce 1943 hrál Othella v New Yorku, ale po válce se usadil v Anglii a věnoval se politickému boji za rovnoprávnost ras a národů. Po roce 1968 těžce onemocněl, vrátil se do New Yorku a zde žil v ústraní se sestrou. Zemřel 23.ledna 1976 ve věku 78 let ve Philadelphii a pohřben je na hřbitově v Hartsdale (New York).

Na svých zájezdech po světě kritizoval rasovou nerovnost amerických černochů, zvláště v jižních státech USA, takže výbor McCarthyho ho obvinil a USA mu odepřelo na čas cestovní pas. O to více se ho zastával a vyzdvihoval komunistický Východ. Zpíval po celé Evropě, včetně východní Evropy, v Austrálii, na Novém Zélandu. Když pak v Rusku a ve východním Německu onemocněl a musel být hospitalizován. Robeson byl laureátem Mezinárodní ceny míru (1952) a vystupoval také v Praze v roce 1949 a později kol 1952.

Ačkoli Robeson byl významným bojovníkem za rovnost černochů, éra McCarthyho zcela zahladila vzpomínky na něho u mladších Američanů. Přitom byl oslnivý, dominantní, hovořil více než 20 jazyky a dokonce byl zvažován na viceprezidentskou funkci u Henry Wallace. Jeho basbaryton byl tak jasný a měkký, že se říkalo: "Jestliže by Bůh někdy přišel na Zem a zpíval, jeho hlas by zněl asi jako hlas Paula Robesona.”

Na internetu ale nalezneme odsudky Paula Robesona jakožto "komunisty". V roce 1948 prý prohlásil, že v případě války mezi USA a SSSR by američtí negři nebojovali za USA. Nato černošský boxer Sugar Ray Robinson mu vzkázal, až ho potká že ho praští do nosu. Dále kolují domněnky, že se prý Robeson během svých dlouhodobých pobytů v Rusku stal svědkem Stalinova mučení ruských Židů (Robesonův přítel básníka Itzhak Feffer prý potom navždy zmizel v Gulagu). Přesto po návratu do USA prohlašoval, že zprávy o Stalinových zvěrstvech a Gulagách jsou jen zlomyslné pomluvy. Mezi jiné pomluvy Robesona patří i to, že měl nějaké potíže s omamnými psychotropními látkami.

Robeson v Mariánských Lázních

Krátce po válce, na podzim 1945, přijel do Mariánských Lázní tento populární slavný zpěvák a v právě otevřeném městském divadle zpíval americkým vojákům a českým hostům. Zakrátko pak zazněla v divadle poprvé i česká opera "Prodaná nevěsta". Robesonova návštěva vyvolala nadšení u amerických vojáků i u českých obyvatel.
 


 


Literatura:
TYL Miroslav: "Paul Robeson, jak jsme ho znali z filmového plátna" -časopis KINO č. 4/1976 z 24. února 1976
Internet Rosta: Paul Robeson 2005
Encyklopedické slovníky