Vyzkoušejte průvodce
ubytováním a ověřenými hotely v Mariánských Lázních,a rezervujte si svou vysněnou
lázeňskou dovolenou.

 

 

 

Antonín Dvořák a jeho lístek z Mariánských Lázní

Slavný český hudební skladatel Antonín Dvořák (1841-1904) patří spolu s Bedřichem Smetanou k hlavním představitelům v novodobé české národní hudbě. Po studiích působil jako člen orchestru Prozatímního divadla, jako varhaník u sv.Vojtěcha v Praze, později jako profesor pražské konzervatoře a v letech 1892-1895 na Národní konzervatoři v New Yorku. Ve Velké Británii a v USA byl vícekráte oceněn. Z jeho díla je nejznámější symfonie e-moll Z Nového světa, opery Jakobín, Čert a Káča, Rusalka, symfonické básně Vodník, Polednice, Zlatý kolovrat, Holoubek, oratoria a kantáty - Stabat mater, Svatební košile, Rekviem, Slovanské tance a hudba klavírní a vokální. Dvořák vychoval řadu skvělých českých hudebních skladatelů jako byli Vítězslav Novák, Josef Suk, Oskar Nedbal a Rudolf Karel.

O jeho pobytu v Mariánských Lázních bylo známo velmi málo. Jedna jeho návštěva se týkala roku 1879. V srpnu 1879 opustil Antonín Dvořák svůj oblíbený letní byt u svého přítele Göbla na zámku v Sychrově u Turnova a odjel do Berlína. Zde se chtěl poradit s houslovým virtuosem Joachimem o svém houslovém koncertu. Na zpáteční cestě zajel do Mariánských Lázní. Byla to však návštěva opravdu letmá a odtud jeli "se Srbem do Karlových Varů", jak uvádí v lístku. Nevíme, co v lázních vyřizoval, ale jisté je, že spěchal co nejrychleji zpátky na Sychrov.

V kurlistech není uveden a tak se stal nejcennějším důkazem návštěvy korespondenční lístek z 31.srpna 1879, který poslal Antonín Dvořák z Mariánských Lázní na Sychrov. Lístek je uložen ve sbírkách Dvořákova muzea v Praze. Dokazuje, že Dvořák vícekrát navštívil Mariánské Lázně, ale zřejmě šlo jen o návštěvy krátkodobé v souvislosti s uvedením jeho skladeb zdejším lázeňským orchestrem, nikoliv o léčebnou kúru.

Zásluhou MUDr. Vladimíra Křížka bylo získáno pro Mariánské Lázně faksimile Dvořákova lístku. Adresa a text znějí:

" Ctěný pan Alois Göbel, knížecí sekretář v Sichrově, p.Liebenau (pozn. = Hodkovice na Liberecku).

Mariánské Lázně, 18 -21/8 - 79. Milý příteli, jsem tedy opět v Mariánských Lázních, kde jsem se s panem radou sešel a což mě velice potěšilo. Odtud hodlám se podívat do Solnohradu a do Vídně, a dá-li pán Bůh uvidíme se …. pošle kam aneb začátkem p:měsíce (pozn. = příštího měsíce) v Sitione, na co se již velice těším. Srb je zde se mnou a zejtra se podíváme do Karlových var. Děkuji Vám mnohokrát za laskavost … měl pán ty noty, přece trochu starostí, aby je mně někde nepohodily. Srdečně Vám a rodině Rubešové Váš Ant. Dvořák."

Alois GÖBEL byl sekretář na Sychrově u Turnova. Josef SRB byl spisovatel a přítel Antonína Dvořáka. Velice důležitá slova "opět v Mariánských Lázních" nám dotvrzují, že jeho návštěvy Mariánských Lázní byly opakované !!!

 


Pramen: "Antonín Dvořák" - HAMELIKA čís. 1/1991 z 25.července 1991, roč.XIX.