Vyzkoušejte průvodce
ubytováním a ověřenými hotely v Mariánských Lázních,a rezervujte si svou vysněnou
lázeňskou dovolenou.

 

 

 

David Fjodorovič Oistrach (1908-1974)

(přepisem z ruštiny Ojstrach, v ruštině Давид Фёдорович Ойстрах; 30. září 1908, Oděsa, Ruské impérium – 24. října 1974, Amsterdam, Nizozemsko), na západě psán jako Oistrakh, byl světoznámý ruský houslista židovského původu. Roku 1946 koncertoval v Mariánských Lázních a rovněž před válkou. .

Životopis

Narodil se jako David Kolker. Jeho matka, Isabella Stepanovna Kolker, si později vzala Fjodora Davidoviča Oistracha a David převzal příjmení po svém otčímovi. Na housle začal hrát v pěti letech - od šesti let v Oděse, která v té době patřila carskému Rusku v třídě prof. Piotra Solomonoviča Stolijarského. Jako patnácti-letý byl přijat na konzervatoř, kde dále pokračoval ve studiu u prof. Piotra Solomonoviča Stolijarského. Na konzer-vatoři ve školním orchestru začal sbírat první zkušenosti. Nejprve jako violista, později jako koncertní mistr a sólista. Po druhé světové válce patřil David Oistrach společně s klavíristou Svjato-slavem Richterem a violoncellistou Mstislavem Rostropovičem k nejznámějším interpretům pocházejícím ze Sovětského svazu. Do dnešního dne patří mnohé Oistrachovy nahrávky mezi nejoblíbenější interpretace v oblasti houslové hry.

Koncertní činnost

Od roku 1920 začal David Oistrach pravidelně koncertovat jako sólista po celém bývalém SSSR ve vyprodaných koncertních sálech. Od roku 1928 začal koncertovat i v zahraničí ve východní Evropě, velmi často hrál i v bývalé ČSR. V roce 1934 se stal docentem na Moskevské konzervatoři. Až v roce 1953 povolily úřady bývalé SSSR Davidovi Oistrachovi koncertovat v západní Evropě. První koncert odehrál v Paříži. Od roku 1954 koncertoval po celém světě od newyorské Carnegie Hall přes všechny největší koncertní sály světa. Kromě těchto zahraničních koncertů vystupoval nadále po celé SSSR, kde odehrál ročně více jak 100 koncertů a stále vyučoval na Moskevské konzervatoři. V době svého života odehrál premiéry houslových koncertů, které z velké části byly věnovány jemu osobně. Ke konci svého života také stále častěji vystupoval jako dirigent.

Houslové skladby věnované Davidu Oistrachovi

Dmitrij Šostakovič: Houslový koncert č. 1

Dmitrij Šostakovič: Houslová sonáta (1968)

Sergej Prokofjev: . Houslová sonáta č. 1 f-moll

Aram Chačaturjan: Houslový koncert d-mol

Nikolaj Miaskovskij: Houslový koncert

Arno Babadžanian: Klavírní trio (1952)

Ceny a vyznamenání

1930 První cena na ukrajinské soutěži

1935 První cena na houslové soutěži Sovětského svazu

1935 Druhá cena na Wieniawského-soutěži ve Varšavě (1. cena: Ginette Neveu)

1937 První cena na soutěži E. Ysaye v Bruselu dnes "Concours international Reine Elisabeth"

1975 Wiener Flötenuhr

 

V Praze 13 je po něm pojmenována ulice – Oistrachova..

Nástroj

David Oistrach hrál od roku 1953 na housle "Conte de Fontana" od mistra houslaře Antonia Stradivariho, které vyměnil v červnu 1966 za „Marsick“, taktéž za nástroj od Antonia Stradivariho z roku 1705. Na tento nástroj hrál až do své smrti. Zemřel 24. října 1974 během jednoho koncertního turné v holandském Amsterdamu.

Rodina

matka: Isabella Stepanovskaja Kolker, byla operní pěvkyní; otec: David Kolker; otčím: Fiodor Davidovič Ojstrach, byl houslovým amatérem

1930 se oženil s koncertní klavíristkou Tamarou Rotarevovou, 1931 se narodil jeho syn Igor Oistrach, také světový houslista, jehož žačkou je i slovenská sólistka Jela Špitková; --- Valery Oistrach patří k třetí generaci houslistů v rodině Oistrachových