Vyzkoušejte průvodce
ubytováním a ověřenými hotely v Mariánských Lázních,a rezervujte si svou vysněnou
lázeňskou dovolenou.

 

 

 

Hájenský pramen

1. Tento pramen (580 m n.m.) vyvěrá ve studni hájenky "Pramen", která leží západně Mariánských Lázní mimo značení vycházkových cest. K hájence dojdeme od Balbínova pramene pohodlně po asfaltové silničce, mířící kolem do Valů. Od Balbínova pramene je to 900 metrů.  Hájenský pramen byl objeven při hloubení zdejší studny.

2. Analýza. Hájenka PRAMEN leží poblíž železniční trati Cheb-Plzeň. Třebaže se kyselka ve studni silně mísí s prostou podzemní vodou, Miroslav DOVOLIL(1956) tu naměřil 1040 mg volného CO2 v litru, což je stále ještě v normě minerální vody! Autor uvedl kyselku jako "Hájovna Šance - čís.82"  a při odběru vzorku vody 5.9.1956 naměřil teplotu vody +13°C při teplotě vzduchu +23°C a pH 7,0. Haertlovým přístrojem naměřil obsah volného CO2 uvedených 1040 mg/kg, ale vodu musel čerpat pumpou, čímž se obsah oxidu uhličitého snížil. Také tento pramen vyvěrá z pararul. - Dříve tu bývala pumpa, dnes je už nemožné kyselku ochutnat, neboť je soukromá a slouží jako pitná a užitková voda obyvatelům hájenky. Pramen je dokladem bohatství kyselek v našem okolí. Poblíž hájenky je zbytek kdysi rozsáhlého modřínového háje.

3. Okolní prameny. V širším okolí hájenky Pramen se nacházejí v lese ještě dva minerální prameny (Srnčí a Valský) a na plánku vidíme nedaleký Medvědí pramen a Vlčí prameny. Jsou popsány samostatně. Upozorňujeme však, že je bez průvodce jen velmi těžko najdete.