Jurij GAGARIN první kosmonaut světa
v Mariánských Lázních v létě 1966
Prvním kosmonautem světa se stal Jurij Alexejevič GAGARIN (* 9. března 1934 ve vesnici Klušino u Smolenska, † 27. března 1968 poblíž Hvězdného Městečka). Vyučil se slévačem a a absolvoval slévárenskou průmyslovku v Saratově. Už za studia absolvoval základní letecký výcvik v saratovském aeroklubu, kde létal na letadle JAK-18. Po ukončení průmyslovky odešel na studia ve Vojenském leteckém učilišti v Orenburgu (od roku 1955) a jako stíhací pilot v sovětském stíhacím letectvu sloužil od roku 1958.
Stal se vojenským tryskovým pilotem. Na podzim 1959 ve svých 25 letech byl vybrán pro výcvik kosmonauta. Sovětští budoucí kosmonauti zahájili výcvik 15. března 1960. Gagarin se připravoval společně s 19 dalšími kandidáty. Nadporučík Gagarin byl vybrán k letu do vesmíru generálem N. P. Kamaninem. Jeho náhradník byl German Titov. Všechno šlo neuvěřitelně rychle.
Jeho výlet do vesmíru a cesta kolem zeměkoule byla událostí dvacátého století. Je popisována takto: "Dne 12.dubna 1961 se stal sovětský kosmonaut Jurij Alexejevič Gagarin prvním člověkem ve vesmíru. Jeho dálkově ovládaná kosmická loď VOSTOK-1 jej vynesla ze základny BAJKONUR do výše 320 km a jednou s ním obletěla planetu Zemi za 108 minut ve výši 175-302 km. Jurij GAGARIN byl při tomto letu pouze pasažérem. Jako pojistku proti dosud neprozkoumaným fyziologickým efektům kosmického letu na pilotování a úsudek bylo jeho palubní řízení uzamčeno tajnou kombinací. Kombinaci měl pro případ nebezpečí zalepenou v obálce. Při návratu na Zem po vstupu do atmosféry se GAGARIN z Vostoku ve výši 18 km vystřelil a přistál padákem na Zemi. Kosmická loď měla váhu 4 725 kg. Návratový modul vážil 2460 kg, byl průměru 230 cm a objemu 5,2 m3 (z toho prostor pro kosmonauta 1.6 m3) a byl pokryt tepelným štítem o síle 30 až 180 mm.
Jaký byl první pohled z vesmíru? GAGARIN o tom vyprávěl: "Obloha je velmi tmavá, Země je modravá. Všechno je vidět velice jasně." Spolu s jinými úspěchy potvrdil tento první let sovětské vedení ve vesmírných závodech s Američany. První americký kosmonaut byl vypuštěn až téměř o měsíc později a to jen na poměrně krátký suborbitálni let.
Svým historickým letem se stal mezinárodním hrdinou a legendou. Po přistání byl Gagarin povýšen na majora a jmenován velitelem výcviku kosmonautů. Po svém letu přijímal pozvání do mnoha zemí a jako sovětský velvyslanec dobré vůle objížděl celý svět.
V roce 1966 navštívil GAGARIN také Mariánské Lázně se svými rodiči a také on svou návštěvou značně přispěl k věhlasu města Mariánské Lázně.
Historická fotografie z letní sezóny 1966 v Mariánských Lázních zachycuje vpředu Gagarinova otce a uprostřed Jurije GAGARINA. Skupina sovětských hostů si prohlédla Mariánské Lázně a byla spokojena. Amatérská fotografie skupiny na kolonádě Karolinina pramene a v pozadí Centrální lázně.
Ve hvězdném městečku se připravoval k dalším kosmickým letům na lodích SOJUZ. Byl náhradníkem velitele Sojuzu 1.
Plukovník Jurij Gagarin tragicky zahynul po zřícení svého MIGu při tréninkovém letu 27.března 1968. Byl pohřben jako hrdina a jeho popel je uložen v Kremelské zdi. Pozdější hypotézy, zda vůbec byl ve vesmíru, vycházely z některých odhalených příkladů falšování událostí v Sovětském svazu, ale tentokráte neměly žádný základ. Podobně asi spekulace o jeho smrti se neopíraly o žádná fakta.
Při zprávě o Gagarinově letu složil a nazpíval náš hudební skladatel a dirigent Gustav BROM (1921-1995) k poctě prvního kosmonauta píseň, která se zůstávala léta populární svou melodií i slovy:
Celý svět slyšel tu zprávu TASSu, celý svět zanechal hovoru, celý svět vyskočil od rozhlasu a zdvihl pohledy nahoru. Dobrý den, majore Gagarine tak jsme se tedy už dočkali celý svět připil vám rudým vínem lidé vám ze zdola mávali. Vyřiďte prosím na Měsíci vyřiďte mezi hvězdami co chceme všichni dneska říci že přijdem brzo za vámi. Já to tak zazpívat nedovedu, trémou se třese mi dneska hlas. Máte prý, majore, dvacet sedm a svět je mladý podle vás. |