Vyzkoušejte průvodce
ubytováním a ověřenými hotely v Mariánských Lázních,a rezervujte si svou vysněnou
lázeňskou dovolenou.

 

 

 

Karel Valdauf

český lidový kapelník a skladatel, *25. X. 1913, Trhové Sviny.

Učil se houslím od 10 let, ve 12 hrával již v dědově kapele, zdokonalil se na vojenské hudební škole (1928/30) a u vojenské hudby (1930/37). Původně státní zaměstnanec, věnoval se po roce 1948 zcela skladbě a vedení vlastního velmi dobrého zábavního orchestru, který utvořil v roce 1942. Těleso bylo velmi popularní v širokých vrstvách. Koncertoval po různých městech a často i v rozhlase a televizi (l. místo v soutěži Lidové Umělecké Tvořivosti 1953). Žák Jar. Řídkého (1950-54) , v dirigování B. Špidry a P. Dědečka, státní zkouška z řízení orchestru a sboru (Praha 1954).

Jeho orchestrální pochody, polky, valčíky, mazurky, tanga a písně - namnoze k vlastním textům - vycházely hlavně u F. Kovaříka, nověji ve Státním nakladatelství, výběr nejznámějších je v Klavírním albu (KLHU 1953). Z cca 70 skladeb, z nichž 40 vzniklo mezi lety 1950 až 1962, jsou známé zvláště polky Střešovická, Soběkurská, Silvestrovská, Motoristická, Má trápení, Dvě lásky, Krajanům, Ještě dnes, Pod jednou střechou, Dávno přešla doba. Valčíky: Domove, domove, Opojení, Tvá vlasy kvetou aj. Upravil četné směsi i z vlastních skladeb. Většina skladeb byla vydána a velká část nahrána {Esta, Ultraphon, Supraphon). Výkony souboru zachyceny též ve velmi četných cizích skladbách.

Karel Valdauf navštívil též Mariánské Lázně.

 


Pramen:
ČERNUŚÁK Gracián(+)-ŠTĚDROŇ Bohumír-NOVÁČEK Zdenko "Československý hudební slovník osob a institucí, svazek II.(M-Z), Státní hudební nakladatelství Praha 1965