Vyzkoušejte průvodce
ubytováním a ověřenými hotely v Mariánských Lázních,a rezervujte si svou vysněnou
lázeňskou dovolenou.

 

 

 

Kateřina Schrattová

Slavná vídeňská herečka - přítelkyně rakouského císaře Františka Josefa I. Narodila se 11.září 1853 v Badenu u Vídně a zemřela 18.dubna 1940 ve Vídni. Od roku 1873 vystupovala jako herečka ve vídeňském Městském divadle (Stadttheater), v letech 1883-1900 v Hradním divadle (Burgtheater), v roce 1887 se stala dvorní herečkou, v roce 1893 doživotní členkou Hradního divadla.

Herečka Kateřina Schrattová navštívila Karlovy Vary a také Mariánské Lázně - snad vícekrát. V sezóně 1874 bydlela v Mariánských Lázních v lázeňském domě WIENER HAUS (Goethovo náměstí čp.13) pod Goethovým domem. Zde údajně hostovala v tehdy novém kamenném divadle.

Císařovo přátelství k ní vzniklo již v roce 1883. Císařovna dovedla tohoto vztahu využít pro svůj prospěch. Důvěrný vztah oslavované herečky k císaři prý nastrojila sama císařovna Alžběta v roce 1885, neboť po odcizení, které nastalo mezi císařským párem chtěla nerušeně cestovat a věnovat se vlastním zájmům bez zásahů manžela-císaře. Skutečně pak procestovala celou Evropu, aniž by pak musela zůstávat s císařem stále ve Vídni. A tak Kateřina Schrattová, která byla také nešťastně provdaná, vyplňovala císaři dlouhou chvíli, dělila se s ním o jeho starosti a zaháněla tak pocit osamocení, při čemž ho zásobovala různými klepy a historky s intrikami a přinášel mu odpočinek. Byla nadána zvláštním příjemným humorem, komická, duchapřítomná, ale zároveň taktní i dobrosrdečná. Komorník císařův na ni vzpomínal: "Tuto milou a srdečnou paní viděl každý z nás opravdu rád." A tak se vztah mezi císařem a Schrattovou stával stále pevnější a užší tak, že ho nakonec navštěvovala denně a zvláště pak po smrti syna Rudolfa i císařovny, kdy potřeboval více porozumění. Až do císařovy smrti 1916 ho utěšovala a přinášela zábavu a novinky, vyplňovala jeho volné chvíle a on se jí odvděčil za vše skvělým finančním zajištěním. Zahrnoval ji drahými dary, platil její dluhy a císařova protekce jí nepochybně zajišťovala bezkonkurenční postavení. Vila Schrattové stála ve vídeňské čtvrti Hietzing vedle zámku Schönbrunn a druhá vila v lázních Bad Ischl. Na sklonku života se prý s ní císař tajně oženil. Když zemřel (+1916), žila herečka v ústraní a o svém vztahu k císaři nikdy nic nezveřejnila. Zemřela v 87 letech (+1940).

Schrattová nebyla známá jen jako přítelkyně císaře, ale zůstávala proslulou vídeňskou herečkou a o kterou se doslova prala nejlepší rakouská divadla.
 


Literatura:
BRTEK Josef: "Císařová přítelkyně" - PROMENÁDA Mariánské Lázně čís. 10/2002
Internet International 2003