Nikolaj Michajlovič JAZYKOV
Nikolaj Michajlovič JAZYKOV (1809-1846), ruský básník, který předčasně zemřel v 37 letech. Byl to básník Puškinovy doby, později aktivní slavjanofil, a u nás je znám z překladů Františka Čelakovského.
Přijel roku 1838 a ubytoval se v domě Zelený kříž (dnes Split vedle Kavkazu). Těžce nemocného doprovázel moskevský lékař Ivan Petrovič Postnikov, který také léčil Jazykovova přítele Inozemceva. Jazykov , postižený chorobou mozku, mohl jen těžko chodit, proto ho doprovázel i Kirejevskij.
Kurlisty 1838 uvádějí: "8.August - 978. Herr Nicolas JAZYKOV und 979. Herr Peter KIREJEVSKI, russische Edelleute, dann 980. Herr Johann POSTNIKOV, Arzt aus Moskau - wohnen zum grünen Kreuz (4 Personen)." (Česky: 8.srpna Pan Nikolaj Jazykov a pan Petr Kirejevski, urození ruští lidé, pan Postnikov, lékař z Moskvy - bydlí U Zeleného Kříže.)
Jazykov tu bydlel od 6.srpna do 26. září 1838 a obýval tu pět pokojů v "Zeleném kříži", z nichž tři měly východy přímo na náměstí. Byly sice se vším pohodlím, přesto si Jazykov stěžoval na "nelidskou" zimu, kterou zřejmě způsobovalo nedoléhání dveří v pokojích.
Přestože se topilo, teplo tu nezůstalo déle než dvě hodiny. Jazykov hrával i biliár, ovšem s pomocí cizích lidí, protože nebyl sám schopen pohybu. To ho velmi znepokojovalo a jeho "vodní" doktoři mu předepsali pití vod. Zdálo se, že se jeho zdravotní stav zlepší, tváře dostaly barvu, postava byla přímější, rovnější, ale koncem září byla již taková zima, že se Jazykov rozhodl odcestovat.
Nutno přiznat, že Mariánské Lázně Jazykova neoslovily podobně jako například jeho pobyt u moře v Nice či v Alpách, odkud se objevují jeho verše. Uzdravení z těžké choroby nepřicházelo a vzhledem k jeho nemoci ani nemohlo. V roce 1844 děkoval příteli Inozemcevovi za péči a pomoc i za "úspěšné" léčení, třebaže "bolesti jeho neduhu" nepřestávaly ...
Prameny:
FLOROVSKIJ Anton Vasiljevič: "Russkije v Mariánských Lázňach (Kulturno-istoričeskije správki" Knigoizdátělstvo CHUTOR, Praga 1947
PAVELKA Oto: "Slavní ruští a sovětští návštěvníci Mariánských Lázní (Kiprenskij, tři Turgeněvové, Spěranskij, Tjutčev, Inozemcov, Jazykov, Kirejevskij, Pogoni, Gogol, Gončarov, dva Tolstojové, Staňukovič, Leskov, Rubinštejn, Nápravník, Šaljapin, Gorkij, ministr Litvinov, " - Fadějev, Karavajeva, Oistrach, Oborin, Ščipačev, Šagiňanová)" HAMELIKA, pracovní materiály vlastivědného kroužku Klubu zdravotníků č. 17/1973 z 31.října 1973
ŠVANDRLÍK Richard: "Významní návštěvníci v Mariánských Lázních (s úvodem Miroslava Horníčka)", řada vlastivědných sborníků sv.2, Kulturní a společenské středisko Mariánské Lázně 1987, 36 S.