Vyzkoušejte průvodce
ubytováním a ověřenými hotely v Mariánských Lázních,a rezervujte si svou vysněnou
lázeňskou dovolenou.

 

 

 

Prezident Antonín Zápotocký

S výjimkou Gustava HUSÁKA navštívili Mariánské Lázně všichni komunističtí prezidenti, třebaže pouze prezident ANTONÍN ZÁPOTOCKÝ (ve funkci prezidenta 1953-1957), měl k městu vřelý vztah a navštívil město celkem jedenáctkrát.

Někdy se zdržel krátce, jindy déle. Bydlíval ve zotavovně STACHANOV (dnes pension Eva na Bellevue), jen jednou snad v zotavovně ROH, pojmenované na jeho počest "Antonín Zápotocký" (dnes Bohemia). Při svém posledním pobytu v roce 1957 s chotí Marií Zápotockou napsal na Leningradu do pamětní knihy "Všem zaměstnancům ozdravovny ROH v Mariánských Lázních nejsrdečnější díky za jejich péči a pozornost v době pobytu ve dnech 25.-26. července 1957 a mnoho úspěchů v jejich práci." Rád chodil mezi lidi a rozprávěl s lázeňskými zaměstnanci. Svým strážcům působil trvale problémy, když ho nalezli u topiče v kotelně, jindy se jim ztratil na ulici a řada zdejších zkazek o něm jen potvrzuje, že i zde se cítil nejlépe mezi dělníky.

U vchodu zotavovny ROH "Antonín Zápotocký" (čp.100) bývala pamětní dvojdeska Zápotockého, která byla slavnostně odhalena v roce 1972. Na deskách byl text

"Antonín Zápotocký, 1884-1957, významný dělnický revolucionář, politik a spisovatel, druhý dělnický president, měl rozhodující podíl při vytváření soustavy rekreační péče ROH a sám často pobýval mezi rekreanty zotavoven ROH v Mariánských Lázních."

V roce 1990 byla bez slavnosti odstraněna a zotavovna přejmenována na Hotel BOHEMIA, což je bylo už za 85 let čtvrté jméno hotelu (FÜRSTENHOF - BROADWAY - ANTONÍN ZÁPOTOCKÝ - BOHEMIA).

 


Encyklopedie:
Zápotocký Antonín, * 19. 12. 1884, ? 13. 11. 1957, český politik; syn Ladislava Zápotockého-Budečského. Pracoval v Rudých odborech a od roku 1928 i ve výkonném výboru Rudé odborové internacionály. V roce 1939 byl při pokusu o útěk z ČSR zatčen a vězněn v koncentračním táboře. Po druhé válce stál v čele odborového hnutí (ÚRO). 1948?53 předseda vlády, 1953?57 prezident.