Vyzkoušejte průvodce
ubytováním a ověřenými hotely v Mariánských Lázních,a rezervujte si svou vysněnou
lázeňskou dovolenou.

 

 

 

Věrná a slavná návštěvnice rakousko-uherská korunní princezna ŠTEFANIE

Dne 2.srpna 1887 navštívila poprvé Mariánské Lázně habsburská princezna ŠTEFANIE. Byla to manželka následníka rakouského trůnu - korunního prince Rudolfa Habsburského (1858-1889) a dcera slavného belgického krále Leopolda II., za něhož získala Belgie velká území Belgického Konga (dnes Zaire) v Africe.

Belgická princezna Štefanie se provdala 1881 za Rudolfa Habsburského, ale manželství nebylo šťastné. Tichá, hloubavá a vážná paní vedle temperamentního, neklidného i depresivního Rudolfa byli párem, který neharmonoval. Sebevraždou její manžela Rudolfa s milenkou Vetserovou v Mayerlingu v roce 1889 končí první smutná kapitola v životě Štefanie. Následovala ovšem ještě druhá přesmutná kapitola, kterou si musela protrpět na vídeňském dvoře jako vdova. Poznala a zamilovala se do maďarského magnáta hraběte LONYAYE a přes odpor dvora se za něho nakonec provdala. V roce 1916 byl hrabě LONYAY povýšen do stavu knížecího a Štefanie užívala titul "kněžny". Žili ve spokojeném harmonickém manželství na statcích v Maďarsku a často přijížděli na sezónu do Mariánských Lázní. Belgická princezna alias pozdější kněžna Štefanie Lonyayová si oblíbila Mariánské Lázně a pravidelně sem dojížděla v letech 1908-1936.- Například v roce 1908 a 1909 bydleli v hotelu FÜRSTENHOF (čp.100 - Bohemia), jindy se objeví v hotelu BELVEDERE (čp.16) na dnešním Goethově náměstí aj. Přijížděli jen v doprovodu služebné a šoféra. Rádi vyjížděli do širokého okolí nebo se procházeli pěšky v lesní samotě. Jen vzácně přijímali návštěvy - většinou z kruhů šlechty.

Také v Mariánských Lázních mezi hosty i obyvatelstvem byla princezna velice oblíbená a populární pro svou mírnou klidnou povahu. Doktor Josef MAY jako okresní veterinář v Mariánských Lázních vzpomínal na její návštěvy v ordinaci s psíkem, kterého kurýroval, a uchovával jako vzácnou památku briliantovou jehlici, kterou mu dala darem. Po něžné princezně byla pojmenována Štefanina vyhlídka na vrchu Špičák (dnes Žižkův vrch) v místech na svahu nad Lesním pramenem. Bylo to od první návštěvy v roce 1887 její oblíbené místo, kde ráda v zamyšlení - a daleko od císařského dvora - poseděla.

Lonyaovi žili dlouhá léta v Maďarsku, a když se v roce 1945 blížila fronta, museli prchnout před ruskými armádami a brzy na to oba umírají.

Štefanina dcera z prvního manželství byla Alžběta Habsburská (* 2.9.1883). Ta se později provdala za knížete Otto von Windischgrätze.

První návštěva korunní princezny dne 2. srpna 1887 nese bohužel tragickou pečeť. Opat BAYERL, který byl v té době vážně nemocen, rozhodl se přesto princeznu přivítat. Ukázal jí nová lázeňská zařízení, přestože to byla prohlídka pro něho velmi namáhavá. Doprovodil princeznu kočárem do lázní a na zámek Kynžvart, ale na zpáteční cestě ho ranila v kočáru mrtvice, které podlehl dne 3. srpna 1887.