Vyzkoušejte průvodce
ubytováním a ověřenými hotely v Mariánských Lázních,a rezervujte si svou vysněnou
lázeňskou dovolenou.

 

 

 

Rudolf A. Dvorský

český kapelník a skladatel, * 24. III. 1899, Dvůr Králové n. Labem. R.A.Dvorský hrál ve třicátých letech několik lázeňských sezón se svým orchestříkem v Mariánských Lázních. V roce 1932 hráli v hotelu ESPLANADE. V orchestru hrál také Karel Vacek, který zde složil tango "Nikdy se nevrátí pohádka mládí".

Absolvoval obchodní školu, hudbě se učil u ředitele kůru Kafky. Po převratu (1918) byl členem Hašlerova kabaretu Lucerna a kapelníkem kabaretu Červená sedma, kde zpíval a hrál své šansony. Po rozpadu souboru utvořil vlastní orchestr (1929-1944) známý pod názvem R. A. Dvorský a Melody Boys. Hrál ve velkém obsazeni (až 50 členů) taneční hudbu, vystupoval zvláště v Praze, Karlových Varech a na četných zájezdech (v Dánsku aj.) a účinkoval jako zpěvák a klavírista.

Se svým orchestrem uskutečnil četné rozhlasové relace, nahrál přes 1000 gramofonových desek (Kaliope, Odeon, Esta, Ultraphon), spolupracoval ve velmi četných i zahraničních filmech (herec, zpěvák, kapelník, aranžér). Dovedl připoutat přední skladatele taneční hudby ke spolupráci se svým orchestrem i nakladatelstvím, založeným roku 1936. Vydával skladby Jiřího Traxlera, A.Jindry, M.Ducháče, Jaroslava Ježka, ale i Karla Vacka, Václava Bláhy, Jaromíra Vejvody aj. Po osvobození pracovník v HM, O, Státním hudebním nakladatelství. Skladatelsky byl činný zvláště do roku 1930, napsal téměř 200 písniček, šansonů. i tanců (shimmy, tanga, foxtroty aj.). Vyšly v Praze i v zahraničí (Londýn, Hamburk, Berlin, Amsterodam, Rotterdam, Stockholm a New York), četné nahrávky na gramofonové desky (His Master's Voice). Napsal také operety Bez piva ani smrt (J.Skružný) a Majorátní pán (J.Rudolf).

 


Pramen: ČERNUŚÁK Gracián(+)-ŠTĚDROŇ Bohumír-NOVÁČEK Zdenko "Československý hudební slovník osob a institucí, svazek II.(A-L), Státní hudební nakladatelství Praha 1963