Sportovní závody Chebské župy 1920

V roce 1920 se uklidňovala poválečná situace v pohraničí a 5. září 1920 se uskutečnily v Mariánských Lázních první sportovní závody Chebské župy. Už v sobotu v poledne přijížděla první mužstva do slavnostně vyzdobeného města, kde vlály vlajky dosud německé a mariánskolázeňské. Večer se konal v kursále uvítací večer a za místní sportovce Hans Schicker pozdravil hosty a mužstva z okolních žup, hosté zase ústy kynšperského vedoucího župy Protze poděkovali mariánskolázeňským za uspořádání závodů. Počasí bylo deštivé a tak nedělní závody musely být zčásti přeloženy do tělocvičny. Lehkoatletické závody se však konaly venku.

V neděli po obědě vyrazil slavnostní pochod sportovců od Křížového pramene. Za doprovodu zvonkoher a bubínků prošel průvod Nehrovou ulicí k Císařské třídě a po ní pokračoval k městskému hřišti, které bylo tehdy ještě vedle tělocvičny (dnes Tyršova ulice). Tisíce diváků na chodnících pozdravovalo sportovce a házelo jim květiny. Jakási předzvěst očekávaných mírových let. Na hřišti měl slavnostní projev profesor Brandl z Plzně.

Vlastní výkony těžko posuzovat, především v gymnastice, v trojbojích a pětibojích, kde byly uvedeny pouze body. Z místních sportovců zasáhl do bojů Paul Veitenhansl z DT Mariánské Lázně, který byl v trojboji druhý. Také místní ženy byly úspěšné. Pětiboj vyhrála Otýlie Wolfová z Mariánských Lázní se 74 body a také třetí byla Margareta Lerchová z Mariánských Lázní s 51,25 body. Wolfová vyhrála i běh na 100 m a skok daleký, Lerchová vyhrála skok vysoký s poněkud úsměvným výkonem 120 cm!!

Jen v některých disciplinách lze porovnat výkony s dneškem. Tak například závod na 110 metrů překážek měl výsledky:


1. Rittinger z Aše 21.0 sek.,
2. Blechschmidt Mariánské Lázně 22.0 sek.,
3. Brailer Mariánské Lázně 22.4 sek.


Běh 1500 m vyhrál Johann Ihl z Klimentova za 6:54.2 min. a druhý byl Wunderlich z Aše za 6:57.2 min. (Marienbader Zeitung1920)

 

- rš,1992-