Vyzkoušejte průvodce
ubytováním a ověřenými hotely v Mariánských Lázních,a rezervujte si svou vysněnou
lázeňskou dovolenou.

 

 

 

Docent MUDr. Václav PAČES, CSc.
(1906-1987) (senior)
"urosof" a "nefrosof"

(*22.1.1906 Praha, † 19.7.1987 Mariánské Lázně) Podílel se na práci Výzkumného ústavu balneologického a účastnil se založení moderní balneoterapie urologických nemocí. Emeritní přednosta Urologické kliniky fakultní nemocnice Na Bulovce. Jeho životopis je úzce spojen s Mariánskými Lázněmi, kde měla rodina od roku 1928 vlastní vilu v Úšovicích.

Václav PAČES promoval v roce 1932 na lékařské fakultě UK v Praze a nastoupil na 1. chirurgickou kliniku Prof. Jiráska. Pak pracoval na interní klinice Prof. Pelnáře. Zde se dostal k nefrologické skupině, vedené Prof. Vančurou. Zajímal se o konzervativní léčbu nemocí ledvin i o balneoterapii těchto stavů. Měl přezdívku "urosof" či "nefrosof".

U Prof.Jiráska na I.chirurgické klinice působil jako vedoucí urologického oddělení. V roce 1939 zde operoval postřeleného studenta Jana Opletala. Pro vyňatou kulku si přišlo gestapo. Roku 1946 mu byla udělena docentura za práci "O činnosti vývodných cest ledvin". V roce 1947 založil samostatné urologické oddělení v nemocnici u Diakonie v Sokolské ulici. V roce 1960 převzal vedení urologického oddělení nemocnice Na Bulovce. Od roku 1961 se stal vedoucím subkatedry urologie v ILF.

Docent PAČES publikoval 15 monografií a 56 experimentálních prací. Mnoho pozornosti věnoval urolitiáze. Významné jsou jeho práce o předoperačním ozařování nádorů ledvin. Byl znamenitým operatérem. Jeho "urosofické" zaměření ho vedlo k podpoře urologie v lázních. Mimo urologii se zajímal o historii, hudbu, umění a obrazy. Byl členem Společnosti Fryderyka Chopina ve Varšavě. Rád hrál golf. Oficiální profesura mu měla být udělena na sklonku jeho působení - on ji tehdy s jemu vlastním gestem odmítl. K jeho přátelům patřil Jan Werich, Miroslav Horníček a další umělci. Jeho posezení na zahradě své vily rádi využívali jeho přátelé. Navštívil téměř všechny země Evropy a měl v zahraničí četné přednášky. Byl dopisujícím členem švýcarské urologické společnosti, členem zahraničních urologických periodik a byl jmenován členem Mezinárodní urologické společnosti.